Új reklámokkal állít elő a Magyar Szocialista Párt. A videók kettős célja, hogy mozgósítsanak az március 15-i tüntetésre - ami valószínűleg komoly erőpróba lesz az ellenzéki pártok és a Fidesz-KDNP között -, illetve a szavazásra való buzdítás. Bár hallottam sok elmarasztaló véleményt, én azt gondolom, hogy a videók kifejezetten jók. Éppen ezért megkésettek.
A kizsákmányolt trafikos. A földjét vesztett juhász. A média elfoglalása miatt aggódó fiatal. A nyugdíjas tanárnő. A megfenyegetett vállalkozó. Többek közt ők az MSZP kampányának címszereplői. A kampány több szempontból is profinak nevezhető: a videók nem hosszabbak 45 másodpercnél, tehát könnyen megérthetők és terjeszthetők. A felvétel és a vágás profi. A legtöbb vitát a szereplők váltották ki, legalábbis a Facebookon kommentelők között. Tény, hogy a foghíjas juhász nem a legmegnyerőbb szereplő, de szerintem éppen az hitelesíti az MSZP mondanivalóját, hogy a videókban megszólalók szemmel láthatólag hús-vér emberek, nem pedig színészek vagy szerencsétlen, kamera elé ültetett pártaktivisták.
A negatív üzenetek relevanciája is vitathatatlan. Régóta azt gondolom, hogy az MSZP-nek, illetve a baloldalnak, ha sikeresebb akar lenni, az érzelmekre is ható negatív kampányt kellene folytatnia a Fidesz ellen - ez valami olyasmi. A trafikmutyi, a media capture Magyarországon, a vállalkozók megzsarolása, az oktatás átpolitizálása és az állami földpályázatokkal való visszaélések nehezen tagadható tények. Itt jön azonban képbe a következő probléma: miért nem az ügyek kirobbanásakor csinált botrányt az MSZP ezekből az ügyekből? Persze, akkor is volt sajtótájékoztató, tiltakoztak a parlamentben, de a trafikmutyi lényegében úgy ment át az országon, mint kés a vajon. Holott a kormány nemcsak ellopta a trafikokat, hanem lényegében korrupciós emlékműveket állított magának szerte az országban. Az ellenzék pedig eközben bámult maga elé.
Az tehát nem igazán működik, hogy kampányban felháborodunk, amin egyébként is kéne. Éppen ezért maradnak majd hatástalanok ezek a videók: mert megkésettek. A baloldal 2010 és 2013 között lényegében saját belharcaival volt elfoglalva. Márpedig úgy nem lehet hatékonyan politizálni, hogy a legfontosabb kérdés az MSZP, az Együtt 2014 és az DK székházában is a közös/külön lista, illetve a miniszerelnök-jelöltség. És az elvesztegetett három-három és fél évet pedig nem lehet behozni egyetlen hónap kampányolással, legyen az bármilyen profi.
Még két probléma van ezekkel a videókkal. Az elsőről az MSZP nem tehet: arról van ugyanis szó, hogy a kampány korlátozásai miatt ezek a kisfilmek nem jelenhetnek meg a kereskedelmi televíziók képernyőjén (szemben például a kormányzati hirdetésekkel), a közszolgálati tévében pedig körülbelül a lakosság 10 százalékához juthatnak el, ha egyáltalán erre fordítja a Szocialista Párt a rendelkezésre álló idejét. Nem véletlen, hogy az emberek nagy része nem vette még észre a kampányidőszakot: a kereskedelmi tévéken keresztül juthatnának el a politikai üzenetek a legtöbb választóhoz. 2013-tól Magyarországon ez tilos.
A másik probléma viszont igenis az MSZP hibája: arról van szó, hogy a kampánynak továbbra sincsen fő üzenete. Márpedig, ahogy korábban erről már írtam, ilyen nélkül meglehetősen nehéz hatékony, sikeres kampányt folytatni. Ha a videók végén hallható "Ez itt az én hazám" ilyesmi lenne, azt fel kéne építeni: megértetni a választókkal, hogy "elvették a hazáját", és az április 6-i választás arról szól, hogy a párt vissza szeretné adni az embereknek azt. Legalábbis ezt kéne kommunikálni, óriásplakátokon, honlapokon, a közösségi médiában szerepeltetni. További kérdés persze, hogy az előzetessel megspékelt Simon-botrányt és a színvonalában mindent alulmúló újranyitott Zuschlag-ügyet követően egyáltalán tud-e teret foglalni a közbeszédben az MSZP a saját témáival.
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold a Politikai kampányt a Facebookon!