Elutasította az Együtt-PM aláírásgyűjtését a Nemzeti Választási Iroda. Nem-jogászként abba nem mennék bele, hogy ezt megalapozottan tette-e vagy sem, mindenesetre Jávorék újrakezdik az aláírásgyűjtést, úgyhogy a történet nem ért véget. Persze jó kérdés, hogy összegyűlik-e megfelelő számú aláírás, bár nekem meggyőződésem, hogy a paksi szerződés népszavazás nélkül is újratárgyalható lenne egy kormányváltás esetén. A kormányváltásban viszont már nem vagyok ennyire biztos.
Kampányszempontból érdekesebb téma, hogy lehet-e egy fokozottan összetett kérdésből - amilyen a paksi atomerőmű ügy is - kampánytéma. Ha sorra vesszük ugyanis, milyen szempontok játszanak, amikor mérlegelni kell, a geopolitikától a hitelkamaton át a környezeti terhelésig és a munkahelyteremtésig, a megújulók árának alakulásától a korrupciós kockázatokig rendkívül sok tényezőt kellene figyelembe venni. Márpedig egy átlagos választó - de valljuk be, akár egy átlagos politológus - erre aligha képes. "Bonyolult", "nem ez érdekli a választókat, hanem a rezsi" - mondják sokan.
Nekem ugyanakkor meggyőződésem, hogy nem egy ügy komplexitása dönti el, lesz-e belőle kampánytéma, hanem az, hogyan kezelik a politikai szereplők. Voltunk mi már, ha nem is tíz-, de egymillió IMF-szakértő országa, még ha korábban az emberek alig 1-2 százaléka hallott is a Valutaalapról. A választók többségének fogalma sincsen, hogyan finanszírozzuk az államadósságot (hogy micsoda mondjuk egy állampapír-aukció) , de mégis remekül el tudunk vitatkozni annak mértékén.
A válasz tehát a feni kérdésre: igen, Paks lehet meghatározó kampánytéma. Azonban az már más kérdés, hogy az-e a legjobb az ellenzéknek, ha főként erről lesz szó áprilisig? A kormány/Fidesz nyilván a rezsicsökkentésre hegyezné ki a kampányt, de az ellenzéknek lehet, hogy érdemesebb lenne az általános életszínvonal-csökkenést, a szegénységet központi kérdésként kezelni. Aztán persze lehet, hogy Paks is jó téma: az ellenzéki diskurzusban az oligarchák érdekében antidemokratikusan kormányzó Putyin és Orbán elég jól kiegészítik egymást - főképp, ha nem térünk ki arra, hogy mennyire (nem) volt oroszellenes az MSZP kormányzásának idején.
A baloldalnak jelenleg nincs története, narratívája a kampányra. Ha az oligarchakormány-putyinizálódás és a szabad európai társadalom közötti választásra hegyezi ki a kampány üzenetét, az akár jó döntés is lehet. Ha nem tekintik ezt túl bonyolultnak, a választók felfogását meghaladónak. Én nem tartom annak, holott nincsenek illúzióim egy "átlagos" választó politikai felkészültségével kapcsolatban. De a jó történet eladja magát, a valóság pedig mindig összetettebb lesz a politikai kommunikációnál.