A hazai szélsőjobb helyzete az egyik legkutatottabb téma a politikai elemzők körében, én is számos elemzést írtam ennek kapcsán (néhányat itt lehet megtalálni). Ez azonban nem a mélyebb elemzések terepe, a bejegyzés apropója a Jobbik legújabb, "mi, Jobbikosok" címre keresztelt kampányfilmje. Korábban a szereplőkkel készült plakát már elárasztotta az országot, most ők megelevenednek, hogy felvázolják a Jobbik által kínált jövőképet.
Érdemes tehát megjegyezni, hogy a reklámfilm alapvetően pozitív üzenettel dolgozik, amit könnyű kontrasztba állítani a Jobbik 2009-es "lesújtó ököl" kisfilmjével és a 2010-es "apokaliptikus" kampányfilmmel, amelyhez még a Rekviem egy álomért című film Clint Mansell által írt filmzenéjét is kölcsönlopták - aminél talán csak a Carmina Burana lett volna elcsépeltebb (bár mindkét zene meglehetősen hatásos). Ezzel szemben az új videó zenéje kedves prüntyögés, már az első másodpercekben is megnyugtató képsorok fogadnak minket: unokákat emelgető nagypapák, fényképeket mutogató család. A cukiságfaktor azonban itt visszafogottabb a 2013-as videóhoz képest, ami tényleg olyasmi, mintha az LMP stábja forgatta volna. Az üzenet azonban ugyanaz: a jövőt nem lehet megállítani, a Jobbik a fiatalok pártja. Hogy a Jobbik már legnépszerűbb párt lenne a fiatalok körében, arról most nem esik szó. Ennek némi köze lehet ahhoz, hogy az állítás tényszerűen nem volt igaz, kizárólag a finoman szólva is Jobbik-közeli Iránytű Intézet mérte, hogy ne a Fidesz vezetne a fiatalok körében.
A videó első és második ránézésre is inkább illeszkedne egy hagyományos konzervatív párthoz, mint a szélsőséges (a radikális szó a párt önmeghatározása, amelynek célja a politikai közbeszéd befolyásolása, én éppen ezért kerülöm) Jobbikhoz. A szlogen mellett négy politikai üzenet jelenik meg: a fiatalok hazai boldogulásának igénye, a hazai termékek népszerűsége, a közbiztonság iránti igény és a múltra való büszkeség. Érdemes megfigyelni: egyetlen olyan üzenet nincsen benne, amely egy jobbközép párt programjába-ideológiájába ne férne bele. Ez nem jelenti, hogy a Jobbik politikailag középre húzott volna: Vona Gábor miniszterelnök-jelölt például a Jobbik kampánynyitóján a halálbüntetés visszaállításáról (ezt egyébként Magyarország által is aláírt nemzetközi egyezmények tiltják) és kémiai kasztrálásról is beszélt - többek között. Azaz a Jobbik kifelé egy mérsékeltebb imázst kíván magáról kialakítani.
Hogy mennyire lehet az a stratégia - amelybe ez a videó is illeszkedik - sikeres? Először is: ez a forma és a tartalom egységén múlik. A kuruc.info-szerkesztő Novák Előd- vagy mondjuk Schneider "Roy" Tamás-típusú politikusokkal meglehetősen nehéz lehet a jobbközép politika látszatát fenntartani. Másrészt egy ilyen videó jóval kevésbé alkalmas a kiábrándult választók megszólítására, mint a korábbiak. Úgy tűnik tehát, hogy a Jobbik hosszú távra építkezik, és főként a Fidesztől lemorzsolódott szavazókra hajt. Nyugat-Európában sok szélsőjobbról indult párt mérséklődött (elég csak a rasszizmust elhagyó francia FN-re vagy korábban az osztrák szabadságpártra gondolni) annak érdekében, hogy kormányképesebbnek tűnjön. Kérdés, hogy a Jobbik hosszú távon is ezt az utat választja-e. Ha igen, az új kihívást jelent a Fidesz-KDNP számára, de legalább ekkora problémát rak Vona Gábor és társai nyakába is: ez ugyanis egy komoly változás lenne, amit a Jobbik radikális tagságával és támogatóival kéne menedzselni. Pozitív társadalmi következmény lehet a cigányok elleni gyűlöletkeltés visszaszorulása - csak hát éppen ez volt, ami a Jobbik számára népszerűséget hozott. Ez tehát egy stratégiai döntést kíván a szélsőjobboldali párttól. És a döntést nem elég meghozni, végig is kell vinni.